atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Onsdagen den 11:e mars 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15320  
  Antal nyheter: 5853  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 34159 st  
  Igår: 58691 st  
  Denna månad:
815629 st
 
  Föreg. månad:
1663277 st
 
  Totalt: 127833660 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nytt nummer fullt med skoterläsning, 2-26

Nu har vi ännu ett nummer med mycket intressant skoterläsning. Läs mer....


Mikela Grönlund är en tuff tjej som tar steget över till USA och skall bland annat köra i JacksonHole.

Vi har även tagit och grävt i va den nya Ruffian har att erbjud som lössnömodell. Har ett högt hk/vikt tal som är ett intressant alternativ för den som hellre gillar att köra motocross fast i lössnö.

Vi ha räven ett rejält handsktema där vi går igenom olika typer av handskar med teknik, hur och vad de är tillverkade för.

På retrosidan har vi klivit in och sett vad de tre olika färgerna på en Sno-Tric hade att erbjuda. En fin och anrik samling av modeller.

Vi har även en förklarande debatt artikel kring det senaste och mycket märkliga uttalandet som Naturvårdsverket gjort tillsammans med LRF. Ibland undrar man vad dom håller på med?

En epok är även avslutad då BRP´s högste chef gjorde sin sista dag. Kommer bli en hel del att axla för den nye VDn i Kanada.

Tester levererar vi både korta, arbetsmaskiner och långa. Vi tittar närmare på Ski-doo´s Neo+ som är en instegsmaskin med 600 EFI motorn. Vi ser även till att gå in närmare på lössnö giganter från Lynx samt Polaris. Vi ser även till att leverera tester på två högintressanta arbetsmaskiner genom Ski-doo Expedition och Polaris 650 Voyageur Adventure.


Den som vill veta mer om våra säsongskläder så kommer det nya detaljer och intressanta lösningar på de olika delarna som vi kör med från de olika tillverkarna.

Samma gäller våra långtestmaskiner som fått ytterligare mil under sina drivband. Här finns nya erfarenheter och intressant att läsa så missa inte!

I racingen har vi fullt med svenskar både i toppen av Amsoil samt i VM:ets första två deltävlingar.

Önskar er en trevlig läsning!

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du tikll en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.

 
« Föregående 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 168 Nästa »

Missa inte vår kanal på Youtube 2017-12-27 | 04.00


»
Läs mer...    » Tipsa...



Läs testen av Arctic Cat M8000 153 Mountain Cat 2017-12-23 | 10.00
I nummer 6-2017 som är ute nu. Detta är utan tvekan en av Arctic Cats mest intressanta nyheter till 2018 inom mountainsegmentet och vi har otroligt kul när vi testar denna maskin. Utrustningsmässigt och motormässigt finns inte mycket att klaga på.

»
Läs mer...    » Tipsa...



God Jul! 2017-12-23 | 09.00
Från oss alla på redaktionen till er alla! Gud Jul med mycket fyrhjulingar och glädje.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Can-Am Maverick Trail DPS 1000 2017-12-22 | 09.00
Detta är en purfärsk nyhet som tyvärr inte hittar till oss före sommaren 2018. När Can-Am hade sin senaste produktlansering här i höstas var Maverick Trail en av de nya modellerna som visades. Den hamnade lite i skymundan av bland annat den 172 hästkrafter starka nyheten Maverick X3 rc Turbo R. Men så borde det inte vara för Maverick Trail är en intressant ny produkt.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Läs om Polaris 800 PRO RMK 163 2017-12-21 | 10.00
I nummer 6-2017 som är ute nu kan du bland annat läsa om Polaris 800 PRO RMK 163. En av årets absolut toppkandidater till årets lössnömaskin 2018!

»
Läs mer...    » Tipsa...



1,9 meter snö på fem dagar- Rekord slaget i Alaska 2017-12-16 | 11.00
När det var som värst föll det hela 40 inches (mer än 1 meter) på fem timmar. Platsen var Alaska’s Thompson Pass. Nu är snö inget ovanligt här då det årligen faller runt 76 meter snö varje vinter i Valdez som är närmaste stad.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Lavintillbuden ökar 2017-12-15 | 10.00
I vintras inträffade minst ett 10-tal allvarliga lavintillbud med snöskoteråkare involverade varav en omkom. Mer än hälften av alla friåkande snöskoteråkare kör ofta eller ibland i lavinterräng. Av dem bedömer enbart fyra av tio att de har goda lavinkunskaper. Det framgår av en ny enkätundersökning från Nationella Snöskoterrådet.

»
Läs mer...    » Tipsa...



BRP´s CEO bäst i landet! 2017-12-07 | 12.00
Nu har BRP`s CEO blivit utsedd till årets ledare.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Snow Moto Racing Freedom 2017-12-06 | 13.00
Är detta ett bra julklappstips? Vi har i senaste numret av snöskoter recenserat detta spel.

»
Läs mer...    » Tipsa...



Nytt nummer ute 2017-12-05 | 07.45
Äventyr i Kamtjatka där is möter eld. Hur fungerar nya Ski-Doo Summit X 175 850 E-TEC egentligen? Vi har också testat nya Yamaha Sidewinder M-TX 162 LE 50th plus Polaris nyhet 800 Switchback XCR.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se