atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Tisdagen den 10:e mars 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5853  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 39766 st  
  Igår: 57020 st  
  Denna månad:
762545 st
 
  Föreg. månad:
1663277 st
 
  Totalt: 127780579 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nytt nummer fullt med skoterläsning, 2-26

Nu har vi ännu ett nummer med mycket intressant skoterläsning. Läs mer....


Mikela Grönlund är en tuff tjej som tar steget över till USA och skall bland annat köra i JacksonHole.

Vi har även tagit och grävt i va den nya Ruffian har att erbjud som lössnömodell. Har ett högt hk/vikt tal som är ett intressant alternativ för den som hellre gillar att köra motocross fast i lössnö.

Vi ha räven ett rejält handsktema där vi går igenom olika typer av handskar med teknik, hur och vad de är tillverkade för.

På retrosidan har vi klivit in och sett vad de tre olika färgerna på en Sno-Tric hade att erbjuda. En fin och anrik samling av modeller.

Vi har även en förklarande debatt artikel kring det senaste och mycket märkliga uttalandet som Naturvårdsverket gjort tillsammans med LRF. Ibland undrar man vad dom håller på med?

En epok är även avslutad då BRP´s högste chef gjorde sin sista dag. Kommer bli en hel del att axla för den nye VDn i Kanada.

Tester levererar vi både korta, arbetsmaskiner och långa. Vi tittar närmare på Ski-doo´s Neo+ som är en instegsmaskin med 600 EFI motorn. Vi ser även till att gå in närmare på lössnö giganter från Lynx samt Polaris. Vi ser även till att leverera tester på två högintressanta arbetsmaskiner genom Ski-doo Expedition och Polaris 650 Voyageur Adventure.


Den som vill veta mer om våra säsongskläder så kommer det nya detaljer och intressanta lösningar på de olika delarna som vi kör med från de olika tillverkarna.

Samma gäller våra långtestmaskiner som fått ytterligare mil under sina drivband. Här finns nya erfarenheter och intressant att läsa så missa inte!

I racingen har vi fullt med svenskar både i toppen av Amsoil samt i VM:ets första två deltävlingar.

Önskar er en trevlig läsning!

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du tikll en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.

 
« Föregående 1 ... 159 160 [161] 162 163 ... 168 Nästa »

7000 medlemmen på www.skoter.se 2005-01-10 | 12.45
WWW.SKOTER.SE är ett vattenhål för Skoter, Atv/Quad, Racingälskare. Vid årskiftet passerade webbsajten 7000 medlemmar! Och 7000 medlemmen blev Roger Carlsson bosatt i Helsingborg. Grattis säger vi!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Valvoline och KGK Suzuki i helt nytt samarbete 2005-01-04 | 08.00
Oljebolaget Valvoline inleder ett helt nytt samarbete med KGK Suzuki i Sverige. Samarbetet innebär att ett urval av Valvolines smörjmedel för MC, snöskoter, båtmotorer och terränghjulingar kommer att distribueras och marknadsföras genom samtliga KGK Suzukis kanaler.

»
Läs mer...    » Tipsa...



ATT SKAFFA EN "FYRHJULING" TILL EN "2 ÅRING" 2004-12-27 | 08.00
ATV-redaktören Ted Honkala har funderat om julklappar och detta med att köpa en fyrhjuling till sonen. Läs teds personliga kåseri från botanisering i fyrhjulingarnas värld.

»
Läs mer...    » Tipsa...



ATV OCH QUAD STORMAR FRAM 2004-12-23 | 08.00
Vår ATV/Quad-specialist har en hel del spännande att berätta om ATV och Quads. -Sätt fart på sporten, säger Ted Honkala bl a. Läs vad Ted har tagit fram

»
Läs mer...    » Tipsa...



HUMMER no. 3 eller H3 2004-12-09 | 09.30
Snöstorm, halka eller bara för att vara värst. Hummer är nog den mest kända bilen från USA. Arnold rattar en...

»
Läs mer...    » Tipsa...



NYA FRISKA IDÉER GÖR ATT QUADSPORTEN VÄXER! 2004-12-02 | 13.00
Quadraceföraren Glenn Ocklund från Norrtälje satsar på något annorlunda. Han väljer att gå sin egen väg. Det blir barnen som står i fokus när han och sambon drar igång ett eget företag för alla vi Quad-diggare!

»
Läs mer...    » Tipsa...



PARIS-DAKAR 2005 MED FYRA HJUL I ÖKNEN 2004-12-01 | 10.00
Den 31 december brakar det lös igen. Paris-Dakar, det anrika racet startar i Barcelona! Avslutas i Dakar. Tidernas äventyr med en ATV/QUAD!

»
Läs mer...    » Tipsa...



SNÖ-racer eller QUAD-racer! 2004-11-30 | 12.00
- Vintern har kommit till Närke närmare bestämt till Örebro. Traktorn ”Grollen” har varit framme 3gånger redan för att kunna ta sig av gården med bilen, säger vår flygande reporter Ted i Västerås. -Ja, vi har 40cm snö, och det är -2 och solsken. Fullt upp med julskyltning och jul pyssel så lyckades vi smita ut en stund och koppla av på quads.....

»
Läs mer...    » Tipsa...



EFTERLYSNING! QUAD RAPTOR STULEN. EFTERLYSNING! 2004-11-29 | 08.00
EN HÄFTIG YAMAHA RAPTOR OCH MYCKET ANNAT FÖRSVANN I EN FRÄCK STÖLD. EN FÖRTVIVLAD ÄGARE EFTERLYSER VIA SKOTER.SE. SER ELLER HÖR DU NÅGOT SÅ HÖR AV DIG!

»
Läs mer...    » Tipsa...



QUADRACINGENS ROLLS ROYCE! 2004-11-27 | 07.00
RST-racing från Schweiz tillverkar quadracern som står högts upp på mångas önskelista. En maskin som har ett detaljarbete som man endast hitta bland våra lyxbilar som Rolls Royce och Ferrari. Vi har kollat!

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 159 160 [161] 162 163 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se