atv.skoter.se
 
Navigera dig fram här   Tisdagen den 10:e mars 2026
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen ATV  
  ATV tester  
  Quad racing  
  ATV nyhetsarkiv  
  Prenumeration ATV  
  Tidigare nummer ATV  
  Forum - ATV & Quad's  
  Årets ATV  
  Medlem  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15318  
  Antal nyheter: 5853  
  Meddelanden: 68508  
  Sidvisningar:  
  Idag: 44521 st  
  Igår: 57020 st  
  Denna månad:
767300 st
 
  Föreg. månad:
1663277 st
 
  Totalt: 127785331 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. Perr89
2. Nmservice
3. kent
4. micke666
5. sunnne
6. RHG
7. FrankJScott
8. TheOne
9. Swarte
10. Herbert
 
 
Här är du: > En nyhet
 

Nytt nummer fullt med skoterläsning, 2-26

Nu har vi ännu ett nummer med mycket intressant skoterläsning. Läs mer....


Mikela Grönlund är en tuff tjej som tar steget över till USA och skall bland annat köra i JacksonHole.

Vi har även tagit och grävt i va den nya Ruffian har att erbjud som lössnömodell. Har ett högt hk/vikt tal som är ett intressant alternativ för den som hellre gillar att köra motocross fast i lössnö.

Vi ha räven ett rejält handsktema där vi går igenom olika typer av handskar med teknik, hur och vad de är tillverkade för.

På retrosidan har vi klivit in och sett vad de tre olika färgerna på en Sno-Tric hade att erbjuda. En fin och anrik samling av modeller.

Vi har även en förklarande debatt artikel kring det senaste och mycket märkliga uttalandet som Naturvårdsverket gjort tillsammans med LRF. Ibland undrar man vad dom håller på med?

En epok är även avslutad då BRP´s högste chef gjorde sin sista dag. Kommer bli en hel del att axla för den nye VDn i Kanada.

Tester levererar vi både korta, arbetsmaskiner och långa. Vi tittar närmare på Ski-doo´s Neo+ som är en instegsmaskin med 600 EFI motorn. Vi ser även till att gå in närmare på lössnö giganter från Lynx samt Polaris. Vi ser även till att leverera tester på två högintressanta arbetsmaskiner genom Ski-doo Expedition och Polaris 650 Voyageur Adventure.


Den som vill veta mer om våra säsongskläder så kommer det nya detaljer och intressanta lösningar på de olika delarna som vi kör med från de olika tillverkarna.

Samma gäller våra långtestmaskiner som fått ytterligare mil under sina drivband. Här finns nya erfarenheter och intressant att läsa så missa inte!

I racingen har vi fullt med svenskar både i toppen av Amsoil samt i VM:ets första två deltävlingar.

Önskar er en trevlig läsning!

PRENUMERERA
PRENUMERERA HÄR!

KÖP EN TIDNING NÄRA DIG!
Klicka på bilden för den tidning du vill köpa så kommer du tikll en ny hemsida där du skriver in den ort du bor på.

 
« Föregående 1 ... 156 157 [158] 159 160 ... 168 Nästa »

ROBERT FRANSSON VINNER QUAD I GULLSPÅNG 2005-05-09 | 17.00
SKOTERCROSSÅKAREN FRANSSON VANN GULLSPÅNGS FYRHJULSRÄJS I HELGEN. -JÄTTEKUL SPORT, SÄGER SKOTERFÖRAREN SOM FICK BLODAD TAND....

»
Läs mer...    » Tipsa...



BRP ON TOUR STARTAR IDAG 2005-05-09 | 14.45
BRP MED LYNX OCH SKI-DOO STARTAR I DAG UPP SIN ÅRLIGEN ÅTERKOMMANDE TOUR. STARTPLATS BLIR KIRUNA OCH LUNDSTRÖMS MASKINAFFÄR. IDAG KLOCKAN 1400 BÖRJAR VISNINGEN!

»
Läs mer...    » Tipsa...



Europas största test av "STREETQUADS", ATV och BARN-ATV är i full gång! 2005-05-04 | 17.00
Just nu håller vi på med Europas garanterat största test av ATV-fordon - besiktigade för gatan. I dags läget har vi ett trettiotal maskiner av olika modell inne för test. Det mest seriösa testet som någonsin gjorts törs vi lugnt säga. Tillsammans med quadraceförare och ATV-mekaniker har vi skapat 5.5(fempunktfem)testet. Ingen provkörning på OK/Q8-mackar eller generalagentens industriområde med tillhörande fotografering. Det här blir kvalité för dig som läsare. Vi lovar!

»
Läs mer...    » Tipsa...



ATV & QUAD TIDNINGEN DRAR UT PÅ ROADSHOW I SOMMAR! 2005-05-01 | 15.00
Nu har våren kommit och vi på tidningen mönstrar på med årets jätte boom "STREETQUAD". Nu drar vi på turné ut i Sveriges avlånga land på fyrahjul. Vi börjar vår resa till Askersund i södra Nerike. Vårmönstringen är en gammal tradition där många av länets motorcyklister gör sin första tur för året. Uppemot 2000 motorcyklar och en enorm publik,cirka 5000 personer i alla åldrar bevittnade denna händelse på torget och efter vägen. I år kom även vi från tidningen tillsammans med Quad Adventures och ett tjugotal STREETQUAD från, E-ton, SMC, Polaris, ADLY, GAS GAS, Barossa med i karavanen.

»
Läs mer...    » Tipsa...



QUADCROSSEN HAR HOPPAT IGÅNG!SKOTER-OLLE VINNER FÖRSTA RACET! 2005-04-26 | 13.00
STORT BILD SPECIAL FRÅN TÄVLINGEN! SÄSONGEN FÖR QUADCROSS ÄR IGÅNG. OLLE OLSSON, TALANG PÅ SKOTER, HAR VUNNIT FÖRSTA RACET. MÅNGA STARTANDE OCH STRÅLANDE SOLSKEN GJORDE PREMIÄREN TILL EN SUCCE'

»
Läs mer...    » Tipsa...



YAMAHA SLÄPPER NYTT POWERCARD KOPPLAT TILL MASTERCARD 2005-04-25 | 10.00
DET GIVNA KORTET FÖR ALLA YAMAHA FANTASTER. YAMAHA POWERCARD ÄR ETT BETALKORT SOM ÄR KOPPLAT TILL MASTERCARD SOM MAN KAN ANVÄNDA I STORT SETT TILL ALLA INKÖP. MAN HAR MÖJLIGHETEN ATT DELA UPP BETALNINGEN RÄNTEFRITT I T.EX. 6 ELLER 12 MÅNADER HOS DIN YAMAHA-ÅTERFÖRSÄLJARE ELLER ÖVRIGT INKÖPSTÄLLE. KANSKE NÅGOT FÖR DEN SOM SUKTAR EFTER EN FYRTAKTS VIKING?

»
Läs mer...    » Tipsa...



Sveriges enda FQX Jesper Rosling når nya höjder! 2005-04-24 | 14.00
Jesper Rosling Sveriges enda freestyle hoppare med QUADRACER gör film i USA tillsammans med X-factor. Jon Gutter världens första backflip kommer även han att medverka i den!!! Inte nog med det Jesper gör en show på 12-timmars i Frankrike i sommar! STORT

»
Läs mer...    » Tipsa...



DEL 4! ATV 4x4 & 6x6 VI VISAR ALLA 2005! 2005-04-15 | 06.00
YAMAHA - AVESTA VAGNEN!! Del 4 i vår fullständig presentation av av 2005års ATV 4x4 & 6x6. Här visar vi det mesta från YAMAHA - AVESTA VAGNEN. Du finner mer fakta och fler modeller , en uppföljning från ATV-specialen i tidningen skoter NR:3 2005. Det hela kommer presenteras i 4st reportage om ATV 4x4 och 6x6. När vi är klara med alla 4x4/6x6/2x4 fortsätter vi med streetQuad ATV maskinerna "besiktade för gatan" och får köras med A eller B-körkort. Vi kommer lägga ut presentationerna "delarna" med jämna mellanrum, så fortsätt läs här på atv.skoter.se för mera info. Tester och provkörningar pågår för fullt och kommer presenteras löpande under året Exklusivt här på atv.skoter.se!!!

»
Läs mer...    » Tipsa...



DEL 3! ATV 4x4 & 6x6 VI VISAR ALLA 2005! 2005-04-10 | 12.00
BRP - MF - ÖVRIGA Del 3 i vår fullständig presentation av av 2005års ATV 4x4 & 6x6. Här visar vi det mesta från BRP - Massey Freguson - Övriga. Du finner mer fakta och fler modeller , en uppföljning från ATV-specialen i tidningen skoter NR:3 2005. Det hela kommer presenteras i 4st reportage om ATV 4x4 och 6x6. När vi är klara med alla 4x4/6x6/2x4 fortsätter vi med streetQuad ATV maskinerna "besiktade för gatan" och får köras med A eller B-körkort. Vi kommer lägga ut presentationerna "delarna" med jämna mellanrum, så fortsätt läs här på atv.skoter.se för mera info. Tester och provkörningar pågår för fullt och kommer presenteras löpande under året Exklusivt här på atv.skoter.se!!!

»
Läs mer...    » Tipsa...



LÄGG BAND PÅ EN ATV OCH KÖR ÅRETRUNT! 2005-04-08 | 18.00
Lägg band på ATV så kan du åka året om. Användandet av bandsatser börjar öka även i Sverige, och vi testar hur bra det fungerar. Vi har testat två olika maskiner och två stycken bandsatser. En fortsättning på Tema ATV-tillbehör som pågott under vintern.

»
Läs mer...    » Tipsa...


« Föregående 1 ... 156 157 [158] 159 160 ... 168 Nästa »
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddävgen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.atv-quad.se